Dotekem exotiky objevte své skryté zdroje

Reference

KURZY S CARLOSEM SEPÚLVEDOU

 

Zúčastnila jsem se flamenkového semináře s Carlosem již dvakrát a už se těším na ten budoucí, čím zase překvapí. Na prvním semináři jsem byla flamenkem "nepolíbená" a bylo to úžasné. Ta škála emocí, jež jsem mohla vyjádřit pohyby a tancem, který jsem zpočátku ani neznala mně nadchla společně s Carlosovou schopností vycítit, co každý účastník a skupina jako celek potřebují. Na následující září si pro nás Carlos připravil nové sebepoznávací "kousky" a nenechal nás tak na pochybách, že i tancem se lze dostat blíže svému nitru a pocítit volnost projevu. Jsem zvědavá, co přijde do třetice.

Andrea Pekárková

 

Setkání s Carlosem a flamenkem nebylo přesně takové, jak jsem si to původně zhruba představoval - tedy výuka tance flamenka, resp. jeho základů. Bylo to jiné, o moc podstatnější a inspirativnější. Bylo to o životě s flamenkem, o filosofii flamenka. Pochopil jsem, jak je flamenko hluboce vrostlé do duší lidí ve Španělsku a jak je pro ně v životě podstatné. Ale současně jsem si pro sebe vytvořil názor, že se to vůbec nemusí omezovat na Španělsko; že je tady nabídka pro všechny lidi, aby flamenko do svého života přijali, ať už jsou z Andaluzie anebo např. z Česka. A také jsem začal vnímat, že není podstatné, jak dokonalí jsme ve flamekových figurách a jestli jsem schopni nebo ochotni je předvádět někde na parketě, ale jestli jsme schopni flamenko oživovat ve svých pohybech i zcela netanečních. Nu a samozřejmě, a to ideálně, jestli jsme ochotni nechat skrze sebe nechat procházet výraz a prožitek flamenka v oněch fascinujících tanečních pohybech ať už při hudbě, anebo jen v rytmu tleskání. No a ještě něco: v hudbě, tanci a prožitku flamenka jsem objevil vlastně všechny hlavní projevy i prožitky života: tragiku, vznešenost i odlehčený humor na účet světa i na účet svůj; a flamenko přitom všem propojuje mužský i ženský princip... 

Jiří Šípek, psycholog

 

Seminář s Carlosem mě zaujal hned ze dvou důvodů. Jednak jsem flamenco okusila už dříve a vím, že to byl pro mě technicky velmi náročný tanec. Proto jsem uvítala spojení tohoto tance s terapií, který Carlos rozvíjí. Jeho workshop byl pro mě především zážitkem, kdy jsem se předně nemusela pekelně soustředit na kroky. Způsob, jakým nás Carlos provázel tímto pro mě ohnivým tancem, byl vlastně pozváním k přirozenému vyjádření svých rozmanitých pocitů prostřednictvím vlastního těla. Flamenco je určitě velmi specifické, a právě ta jeho dramatičnost podbarvená vášnivou hudbou dokáže v člověku vyvolat pestrou škálu emocí, která ho přenese za běžné hranice všedního života. Já osobně jsem se cítila velmi osvobozeně, žensky a blízko sama k sobě.

Kateřina B.

  

Workshop s Carlosem Sepúlvedou pro mě byl nečekaně silným zážitkem. Během několika hodin se mi podařilo seznámit se s různými podobami flamenka i se svým vlastním tělem, načerpat novou energii, protáhnout i pěkně unavit svaly a najít koníček do dalších dnů. Navíc Carlos je velmi charismatický člověk a už setkání s ním bylo zážitkem samo o sobě.

Kateřina Baumruková, psycholožka

 

Na seminář terapie flamenkem jsem se přihlásila po přečtení článku v časopisu Psychologie dnes. Seminář s názvem Příběh flamenka byl výjimečný. Osobnost Carlose Sepúveldy, jeho citlivý, empatický a zkušený přístup spolu s charismatickým tanečním projevem mě okouzlil. Nejen, že jsme načerpaly základy flamenkového tance a prožívaly neuvěřitelně silné emoce. Carlos vnesl i do běžné komunikace ducha Španělska. Otevřenost, spontánnost a energii. Děkuji pořadatelům semináře a především Carlosovi za nevšední zážitek a těším se na další seminář. ARSA!

Mgr. Irena Greplová, učitelka

 

Seminář s Carlosem mi dal hodně. Ani ne tak co do rozvoje flamenca (techniky), jako celkově do života. Zamyslela jsem se nad spoustou věcí. Atmosféra byla báječná až skoro magická. Energie a emoce, jež jsme tam každý prožíval, jdou jen těžko vyjádřit slovy...Byl to zážitek, byly to pocity, nad kterými budu ještě dlouho přemýšlet.

Lucie Přibylová, studentka

 

„Prožitek" byl zážitek! Nedivím se, že se lidi na kurs ke Carlosovi vracejí, že někdo tam byl už potřetí. Carlosovy nápadité hry, vlastně pak námi tančené příběhy a důležité vzkazy pro život vás naprosto zaujmou a pohltí. Objeví se radost ze sebevyjádření tancem, objevíte zajímavé názory, kontakty a přátelství.

Sylva Kordová, učitelka

 

Jeden z mých životních snů byl zatančit si flamenko, prožít vášeň tance naplno. Tančit mě baví, ale představa mnoha hodin práce na přesných tanečních krocích není nic pro mne. A pak jsem objevil Carlose. Bez jakéhokoli lopotného úmyslu se náhle objevil v mém životě, a když jsem ráno otevřel dveře divadla, kde se kurz flamenka konal, Carlos za nimi stál a já hned věděl: tady jsem správně. Zážitek tance, kde jako muž jsem cítil svou sílu, byl nádherný. Tanec není o choreografii, je to energie, jež člověka prostoupí a stane se jiným. Carlosi, díky tobě jsem bohatším člověkem.

Radek

 

 

Seminář s Carlosem Sepúlvedou jsem letos navštívila již podruhé. Díky šťastně zvolené konstelaci výchozích podmínek se opět setkala skupina vstřícných lidí a Carlos nás opět s pozorností a citlivostí jemu vlastní zavedl do světa maximální důvěry, kde si člověk může docela dobře a nerušeně hrát.

Mgr. Martina Vlčková, na rodičovské dovolené

 

Jestli čekáte, že se tady naučíte za jeden víkend flamenko, tak jste na omylu. Tady dostanete mnohem víc - zažijete si kontakt se sebou, se svým  nitrem a s příjemnými lidmi. Tady budete žít.

Hana Štretová, klinická psycholožka

 

Seminář s Carlosem? Úžasná záležitost. „Dělám flamenko“ nějaký rok  jako koníček.  Při všech kurzech techniky jsem v něm nenacházela to, co jsem hledala. Když se dívám  na španělské tanečníky, tak vidím většinou výtrysk emocí, tanec duše, to je to, co dělá flamenko tak zajímavým. Jako česká „frustrovaná“ žena jsem ovšem stále jaksi svázaná. Dělá mi potíže se otevřít, nechat volný průběh emocím a vnímat tanec všemi smysly. Hledám cestu k tomu „pravému“ flamenku, které není jen o technice, o dupech, ale právě o tom projevu. Proto jsem se přihlásila na seminář s Carlosem.

Myslím, že částečně moji představu splnil. Pochopila jsem na něm trochu svůj životní problém – problém mezi uzavřeností a otevřeností. … Na začátku jsem si všimla, že většina zúčastněných  byla jaksi „rozpačitá“, na konci semináře byli všichni uvolnění, otevřenější a radostnější.

H. Š.

 

Semináře jsem se zúčastnila poprvé.  Strávila jsem víkend v partě velmi příjemných lidí, mezi kterými proudily energie „přijetí“ a „podpory“.  Mohla jsem zde vyjádřit své pocity pomocí tance a mými průvodci  byli Carlos ,  jeho příběh a španělské rytmy flamenka.  Bylo to velmi osvobozující a uvolňující.  Silný zážitek.  Díky.

Ing. Jitka Dudysová, lektorka primární prevence, vedoucí občanského sdružení Karavana

 

V září 2011 jsem se měla možnost zúčastnit kursu Prožitek flamenka s Carlosem Sepúlvedou. Přihlásila jsem se úplně na poslední chvíli na doporučení mého kamaráda; první den jsem šla na kurs s mírnými obavami - s flamenkem jsem neměla žádné předchozí zkušenosti, ve skupině jsem téměř nikoho neznala. Ale již po prvních chvílích se mé obavy rozplývaly... Každou minutu kursu jsem si velmi užívala a podle reakcí ve skupině jsem nebyla zdaleka jediná. Carlos velmi intuitivně reagoval na dění ve skupině, dokázal přidat, když bylo potřeba, i ubrat, když cítil, že atmosféra "houstne". V průběhu dvou dní jsme se bavili, smáli, emoce - veskrze ty pozitivní - proudily všude okolo... Protože jsem před kursem procházela zvýšenou psychickou zátěží, jsem ráda, že jsem se mohla odreagovat a načerpat energii ve skupině příjemných lidí a s prožitkem flamenka. Tyto dva dny byly pro mě výjimečné, byl to opravdu nezapomenutelný zážitek - DÍKY!!!!

Veronika Šporclová, psycholog

 

Dlouhá léta jsem byla přesvědčena, že tance nejsem schopna. Letáky inzerující semináře s Carlosem jsem tedy obcházela nejprve s nezájmem, později s lítostí a špetkou toho sebepohrdání. A pak jsem se najednou přistihla, jak vyplňuji přihlášku, zapisuji do diáře a než jsem se stihla vzpamatovat, byl kolem mě taneční sál. Je mi jasné, že Carlos, Helena i Hynek mají nadpřirozené schopnosti, jinak se totiž nedá vysvětlit, že jsem dva dny podupávala, povlňovala, kroutila se, hýbala, natahovala a protahovala a tak vůbec. Flamenková magie navíc způsobuje návyk- po prvním semináři jsem přenesla hory, posunula řeky a obrátila vítr, jen abych další tři dny mohla tančit Příběh flamenka. Jednoduše řečeno- dechberoucí atmosféra, šaramantní lektoři, otevřený a bezpečný prostor, kde ten kdo tančí, obdarovává ostatní, nabíjející zkušenost. A navíc možnost mluvit španělsky. Jednou za rok je prostě málo. J

Barbora Krčmářová, krizová interventka, terapeutka, lektorka

 

Seminář byl ohromující, velice vyvážený ( racionální a emocionální stránka účastníka byla procvičena :-) zhruba stejně, po emocionálním rozletu nás Carlos "uzemnil" technikou tance pozorováním vnějšku). Je to znamenitý, zkušený, citlivý pedagog a terapeut s otevřeným srdcem a lidskou moudrostí.

Hana Hladíková, taneční terapeutka

 

 

KURZY S HELENOU BEZDĚKOVOU A HYNKEM VALENTOU

 

Když jsem se od kolegyně dozvěděla, že za 2 dny proběhne workshop „Využití flamenca  v týmové práci a organizacích“, tak jsem neváhala ani chvilku a se zvědavostí  a trochu i obezřetností  jsem očekávala, jak tanec  flamenco, který jsem vždy vnímala jako tanec  spíše individuální,  s jasně danými pravidly a způsoby, může být využit pro podporu týmové práce. Zvlášť pokud jsem tento tanec dříve netančila.

Temperamentní španělská hudba, příjemné atmosféra  a především citlivé a profesionální vedení workshopu lektorskou dvojicí Hynkem Valentou  a Helenou Bezděkovou přispělo rychle k tomu, že jsme se postupně „odvažovali“ vyzkoušet si různé typy pohybů a vnímat rozdíly mezi nimi, vytvářet rytmy pomocí tlesků a navzájem se jimi doplňovat a především podporovat a zažít i improvizovaný vlastní tanec s podporou a plnou pozorností celé skupiny.  Právě téma „vzít si prostor“ a využít ho bylo pro mě zřejmě to nejpůsobivější. Dalším výrazným  zážitkem pro mě bylo zažívat podporující pozornost všech zúčastněných, bez posuzování a hodnocení…

Je až překvapivé, jak prostřednictvím pohybu můžeme rychle nahlédnout do našich vzorců chování a jak elegantně lze trénovat například navázání komunikace, asertivitu projevu, týmovou spolupráci apod. prostřednictvím pohyby či tance.

Oceňuji, že byl dán prostor pro sdílení prožitků, uvědomění  a  pro diskusi. Právě facilitace skupiny psychology a tanečníky zároveň přinesla  workshopu hlubší rozměr. A zjištění, že pro mnohé z nás je obtížné se spontánně vyjádřit, může být dobrým startem pro další práci na sobě.

Děkuji lektorům za inspirující náhled do světa flamenca  a jeho možností pro náš osobnostní rozvoj a pro rozvoj organizací. Byla to pro mě příležitost se potkat sama se sebou, s druhými ve skupině a oprostit se od řešení věcí „hlavou“ a dát více prostor prožitku tělem a srdcem.

Anita Crkalová, lektor, kouč

Kontakt

FLAMENCO 4U

flamenco4u.cz@gmail.com

Na Křtině 297
149 00 Praha 4

Helena Bezděková +420 604 965 493
Hynek Valenta +420 603 434 486

Vyhledávání

 AKTUALITY

• Milí příznivci Carlosových kurzů, na podzim se můžete těšit na workshop v 14.-15.října 2017 v Praze ve studiu Itaka. Letos to bude již desátý rok, co sem Carlos jezdí. No, řekněte sami, to se sluší oslavit! Takže Vás čeká fiesta v sobotu večer nebo v neděli odpoledne po kurzu. Budeme Vás informovat. Olé! Viva la vida flamenca! ;-)

 

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode